Strona rodziców

Retro zabawka

Niektórzy z rodziców nawet nie przypuszczają, że zabawki, którymi się bawiono kilkadziesiąt lat temu, mogą spodobać się współczesnemu dziecku. Bo jakże szmaciana lalka albo blaszany bączek mogłyby konkurować z tabletem?

Zazwyczaj nie doceniamy uroku „starych” zabawek – i że mogą być znakomitą odskocznią od zdigitalizowanego świata. Wątpimy, czy czar zabawki, którą znamy z własnego dzieciństwa, zadziała również na nasze dzieci. 

Koń na biegunach, pacynki, tzw. pchacze inspirowane sztuką ludową, ręcznie robione instrumenty muzyczne jak choćby cymbałki… Jeśli tylko zaproponujemy tradycyjne zabawki naszym dzieciom przekonamy się, że moda na nie nie jest wyłącznie wymysłem marketingowym.

Dobrze pokazać dziecku, że nie tylko kolorowe, świecące i głośnie zabawki mogą sprawiać frajdę. Zaciekawią na dłużej mogą zabawki, które wymagają skupienia i przede wszystkim zaangażowania – one same „nic nie robią” – to dziecko ma być twórcze, rozwijać szereg umiejętności i cech jak zręczność czy samodzielność. Dzięki temu zabawa tradycyjnymi zabawkami – wbrew pozorom – nie znudzi się maluchowi tak szybko.

Warto podkreślić aspekt psychologiczny wyboru takiej a nie innej zabawki. Rodzice, podejmując decyzję o zakupie danej zabawki muszą pamiętać, że dziecko bawiąc się, socjalizuje się do pewnych zachowań. Zatem wybór zabawki jest wyborem określonych wartości, które chcą dziecku przekazać. Na przykład odwrót od wychudzonej lalki Barbie jest wynikiem zaniepokojenia rodziców tym, jaki wpływ na postrzeganie własnej osoby, własnego ciała może mieć tak nierzeczywisty kanon kobiecej urody, jaki właśnie Barbie reprezentuje.

Zabawki z drewna mają długą tradycję a obecnie wracają do łask – a w zasadzie od jakiegoś czasu panuje na nie moda, co, niestety, widać po dość wysokich cenach tych ekologicznych zabawek. Naturalny materiał pomalowany bezpieczną farbą i zapakowany w przyjazne środowisku opakowanie – jak ma miejsce w przypadku renomowanych producentów – to pozytywny odwrót od często tandetnych plastikowych zabawek. Ekozabawki powstają również z tektury – dziecko absorbuje wszystkie zmysły: bada fakturę, określa kolor i zapach przedmiotów. To świetny pomysł na zabawę, szczególnie dla małych dzieci. Szara powierzchnia zachęca do malowania i obklejania tekturowych zabawek.

Psychologowie oceniają, że niechęć do kolorowych, błahych i niespecjalnie wartościowych zabawek jest pozytywnym trendem. Oznacza bowiem chęć świadomego stymulowania rozwoju dziecka, wykształcenia w nim pożądanych umiejętności oraz emocji, a przede wszystkim jest wolą rodziców, by przekazać dziecku wartości, które oni sami uważają za ważne. 

W sieci znajdziemy nie tylko mnóstwo sklepów oferujących zabawki ekologiczne czy w stylu vintage, ale i akcesoria dla dzieci wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Może staną się one dla Państwa alternatywą dla plastikowej, krzykliwej chińskiej produkcji, której pełno w każdym markecie. Warto zrobić miejsce w dziecięcym pokoju na choć jedną retro zabawkę.

Zapraszamy do rozmów – nie tylko o zabawkach retro. Jesteśmy ciekawi, jakimi zabawkami bawią się najchętniej Wasze dzieci? Zapraszamy na forum.


Dziecko w sieci

Dziś komputer jest niemal w każdym domu i coraz młodsze dzieci korzystają z tego urządzenia i z zasobów internetu. Bywa, że dziecko nim nauczy się pisać długopisem, potrafi sprawnie korzystać z klawiatury. Część rodziców nie widzi w swobodnym dostępie do internetu niczego złego, część znacząco ogranicza korzystanie w ogóle z komputera jako urządzenia – choćby ze względu na dbałość o oczy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że polscy rodzice nierzadko nie wiedzą, że powinni i mogliby  stworzyć dziecku warunki do bezpiecznego korzystania z internetu. Nie jest to błahy problem, bo co ósme dziecko w Polsce podczas korzystania z internetu doznało przykrości.

To, że w wielu domach nie podejmuje się działań niwelujących zagrożenia nie wynika li tylko z nieświadomości rodziców. Często powodem jest brak umiejętności szerszych niż posiada ich pociecha – dziś już nawet małe dzieci potrafią swobodnie surfować po sieci. Radą na to jest edukacja rodziców w zakresie nowych technologii, tym bardziej że badania wykazują, że dziecko pragnie wsparcia ze strony mamy i taty podczas korzystania z internetu. Zatem powinniśmy postarać się, aby czas spędzony przed monitorem był i bezpieczny, i odpowiedzialny, i bardziej twórczy, ale co najistotniejsze dla najmłodszych – spędzany wspólnie. 

Musimy pamiętać, że współcześnie dziecko ma dostęp do internetu nie tylko poprzez komputer, ale i smartfon, tablet, notebook itd. Jako rodzice powinniśmy rozgryźć temat, by móc potem odpowiednio przygotować dziecko do korzystania z dobrodziejstw sieci. A edukacja taka powinna być dostosowana do wieku malucha i do wagi ewentualnych problemów pojawiających się w czasie użytkowania – na przykład serwisów społecznościowych.

Kluczowe jest wyważone reagowanie na przejawy agresji rówieśniczej, które oczywiście przydarzyć się dziecku mogą nie tylko w sieci. Powinniśmy mieć świadomość, że dziecko może się spotkać z obcymi osobami poznanymi w internecie (mail, serwis społecznościowy) w „realu”, zatem konieczne jest uwrażliwienie dziecka w tej kwestii i wytłumaczenie mu, że tożsamość internetowa może być zmyślona, a informacje uzyskane via internet nie muszą mieć przełożenia na fakty.

Zachęcamy rodziców do wyważonych rozmów z dziećmi na temat zagrożeń. Przede wszystkim zaś zachęcamy do – jak najczęściej – wspólnego korzystania z sieci. Zauważymy wówczas, że nasze zainteresowanie tym, z kim nasze dziecko koresponduje, z kim się umawia, nie będzie traktowane jako przejaw kontrolowania, ale szczerego zainteresowania poczynaniami dziecka. Możemy przypuszczać, że jeśli pojawi się jakiś problem, to dziecko nam to w porę zasygnalizuje.

Może rodzice, którzy odwiedzają stronę Teatrzyku BAJTO, zechcą podzielić się doświadczeniami związanymi z użytkowaniem internetu przez ich pociechy. W jaki sposób kontrolować surfowanie po sieci, jakie zabezpieczenia stosować, jaki wyznaczyć dzienny limit czasu, który dziecko ma spędzić przed ekranem komputera… Zapraszamy do dyskusji na naszym forum.